Nors pavasarį turguje ar parduotuvėje galima įsigyti jau paaugintų pomidorų daigų, nemaža dalis augintojų ryžtasi sėti sėklas patys. Žinoma tada pomidorams tenka skirti daugiau laiko, bet laimima ir nemažai privalumų. Perkant sėklas galime rinktis iš daugiau veislių, juk jų galima įsigyti prekybos centre, keistis su kaimynu ar siųstis internetu iš viso pasaulio. Patarimai šiame straipsnyje padės jums tinkamai pasiruošti sėjai ir prižiūrėti sėjinukus. Norint turėti gausų pomidorų derlių svarbu pradėti juos lepinti nuo pat pirmų žingsnių.
Talpos sodinimui
Sodo prekių parduotuvėse gausu vazonėlių skirtų sėklų daiginimui, jų galima prisirinkti ir namuose, tiesiog nereikia išmesti plastikinių indelių nuo įvairių produktų. Metalinės talpos sodinimui netinka, nes jos linkusios rūdyti nuo drėgmės. Jei ketinate auginti didesnį kiekį daigų, pravartu įsigyti dėžutes, jas bus lengviau prižiūrėti nei krūvą atskirų indelių. Reikalingą dėžutės dydį nesunku paskaičiuoti, žinant apytikslį planuojamų sėti sėklų skaičių. Rekomenduojamas atstumas tarp sėjinukų yra 2 centimetrai, taip užtikrinama, kad persodinimo metu kaimynai nebus trukdomi ar pažeisti. Tad pavyzdžiui į 50x20cm dėžutę tilps apie 250 sėjinukų. Pastaruoju metu populiaru naudoti daigynus – mažus vazonėlius sujungti tarpusavyje. Jie patogūs tuo, kad kiekvienas daigas auga nuosavoje talpoje ir norint ji atskirti netrukdomi kaimynai. Minusas, jog atskiri indeliai prasčiau laiko drėgmę, todėl reikia nuolat stebėti ar neišdžiuvo substratas. Nepatartina rinktis pernelyg didelių dėžučių, jas bus sunkiau prižiūrėti ir transportuoti, taip pat geriausia kiekvienai veislei skirti atskirą talpą. Juk nenorite netyčia sumaišyti savo kūdikių. Derėtų atsižvelgti ir į auginimo vietos apšvietimą. Pomidorai labai mėgsta šviesą, tad jei planuojate auginti daigus ant palangės kur saulė patenka tik iš šono, rinkitės siauresnę, bet ilgesnę dėžutę. Tinkamiausias talpos gylis 8-10 cm, pasirūpinkite ir skylutėmis, per kurias nutekės vandens perteklius. Jei tą pačią dėžutę naudojate kiekvienais metais, patartina kaskart ją dezinfekuoti, taip sumažinsite grybinių ligų bei pelėsių pavojų.
Terpė sėjai
Paprastas dirvožemis nėra pati geriausia terpė pomidorų sėjai. Jis yra per sunkus, turi nemažai stambių dalelių, kurios trukdys dygimui. Sėjinukams labiau patiks smulkesnis ir lengvesnis substratas, kuris gerai sulaiko drėgmę, neturi piktžolių sėklų. Sodo prekių parduotuvėse galite įsigyti įvairių mišinių, jį galima pasigaminti ir namie. Tereikia sumaišyti vieną dalį durpių ir vieną dalį perlito ar vermikulito. Perlitas ir vermikulitas gerai sulaiko drėgmę ir pagerina substrato aeracines savybes. Nedėkite trąšų ar komposto į daiginimo mišinį, azotas gali pažeisti sėklas. Negausiai tręšti galima pradėti tik kai pasirodo pirmieji tikri lapai.
Laistymo įrankiai
Kadangi sėjimui naudojamas gan lengvas substratas, nederėtų jo laistyti paprastu laistytuvu. Vandens srovė gali išplauti sėklas į paviršių. Kad to nenutiktų, galima uždėti laistytuvo snapeliui pritaikytą vandens paskirstytoją, tačiau tinkamiausias įrankis šiam tikslui yra paprastas vandens purkštuvas.
Apšvietimas
Kol sėklos dar neišdygusios, gausaus apšvietimo nereikia, tačiau vos tik išlindus daigeliams, būtina jiems parūpinti saulės. Paprasčiausias ir pigiausias būdas yra pastatyti dėžutę su sėjinukais ant pietinės palangės. Visgi jis nėra idealus, kadangi žiemos ir ankstyvo pavasario metu saulė nešviečia ilgai. Be to kadangi šviesa pateks tik iš vienos pusės, teks kartais sukioti sėjinukus, kitaip jie bus išlinkę į saulės pusę. Norint užtikrinti pakankamą apšvietimą ir gauti maksimalų rezultatą, reikėtų pasitelkti dirbtines priemones. Galima rinktis paprastas lempas, kurias naudojame kasdieniam apšvietimui arba specializuotose parduotuvėse parduodamus augalams pritaikytus metalo halidų, liuminescencinius, LED šviestuvus. Pastarieji žinoma kainuos nemažai pinigų, tačiau duos didesnį efektą.
Kadangi sodinukai auga gan greitai, patogi būtų lempų aukščio reguliavimo galimybė. Viršūnėms per daug priartėjus prie šviestuvo, šios gali nudegti.
Šildymas
Jei patalpos temperatūra nesiekia 20 laipsnių, pageidautina sėjinukus papildomai šildyti. Pomidorams labiausiai patinka 21-26 laipsniai. Tam geriausiai tinka šildomi kilimėliai, klojami po vazonais ar dėžutėmis. Galima rinktis vandeniui atsparius, kitokiu atveju teks kilimėlį izoliuoti nuo drėgmės. Kartu pravartu įsigyti temperatūros reguliatorių, kuris neleis perkaitinti substrato. Neturint tokių priemonių, stenkitės parūpinti vietą kuo arčiau šildymo šaltinių. Beje, šaldytuvas taip pat išskiria nemažai šilumos.
Kada sėti?
Kaip dauguma augintojų, greičiausiai norėsite skinti pomidorų derlių kuo anksčiau. Tokiu atveju sėklas reikėtų sėti 6 savaites prieš paskutines numatomas šalnas. Puslapis https://www.orai.lt/lt/idomybes nurodo, jog Lietuvoje šalnos pasitraukia vidutiniškai balandžio viduryje. Žinoma kiekvienais metais šis laikas gali skirtis, todėl pravartu sekti bent preliminarias prognozes. Sėjinukai į nuolatinę augimo vietą sodinami dvi savaites po šalnų pasitraukimo. Daigai jau būna maždaug 8 savaičių, optimalus amžius transportavimui. Vėliau augalas nustoja taip intensyviai augti, todėl sunkiau prisitaiko prie persodinimo.
Jei nesiekiate gauti derliaus kuo anksčiau (ankstyvaisiais pomidorais jau pasirūpinote arba norite suplanuoti derlių tam tikram laikui), gali būti pravartu sužinoti per kiek laiko nuo pasodinimo augalas pradeda duoti vaisius. Priklausomai nuo veislės tai gali būti nuo 55 iki 85 dienų, paprastai sėklų gamintojai pateikia šią informaciją ant pakuotės. Įtakos taip pat turi laistymas, šviesos kiekis, dirvos derlingumas, tad vaisių gali tekti laukti iki poros savaičių trumpiau arba ilgiau nei nurodyta. Planuodami atostogas ar žadėdami pasidalinti užaugintu gėriu draugų susiėjime atsižvelkite į visus minėtus faktorius.
Kiek sėklų sėti?
Skaičiuojant kiek visgi reikėtų sėti sėklų, kad nepritrūktų daigų, saugu yra tarti, kad 50% sėjinukų neatlaikys dygimo, persodinimo ir prisitaikymo išbandymų. Žinoma dažniausiai pavyksta išsaugoti didesnį procentą augalų, bet jei sėklos nėra labai retos ar brangios, atsarga nepakenks. Esant pertekliui galėsite išsirinkti stipriausius daigus. Atliekamas sėklas galima laikyti kelis metus, vėliau jų daigumas mažėja. Geriausiai išsilaiko sausoje, vėsioje, tamsioje vietoje. Norėdami apsaugoti sėklas nuo drėgmės, supakuokite jas į popierinius maišelius, sudėkite į stiklainį ir įmeskite drėgmės sugėriklio maišelį. Jų dažnai galima rasti naujuose batuose ar kituose odos gaminiuose, paprastai paketėlis turi užrašą „Do not eat“ („Nevalgyti“). Panašių priemonių rasite ir buities prekių parduotuvėje.
Sėjimas
Paruoškite substratą ir supilkite jį į sėjimo talpas. Jei reikia, įpilkite vandens, pamaišykite ir palaukite kol susigers. Sausos durpės gan ilgai drėgsta, tad gali tekti palaukti iki kelių valandų. Substratas turi būti drėgnas, ne per daug šlapias, panašiai kaip išgręžta kempinė. Išrinkite stambiausias, plaukuočiausias, taisyklingos formos sėklas, atmeskite kitokias, taip padidinsite tikimybę užauginti kokybiškus daigus. Terpkite sėklas maždaug 0,5 cm gilumu ir 2 cm atstumu viena nuo kitos. Duobučių paruošimui galite panaudoti paprastą pieštuką, įmetus sėklą padenkite ją žemės sluoksneliu. Uždenkite sėklas drėgmės nepraleidžiančiu užklotu (tam puikiai tinka polietilenas), palikite tik porą angų oro cirkuliacijai. Vėdinimas yra svarbi priemonė norint išvengti grybinių ligų ir pelėsio. Jei sėjate kelių veislių pomidorus toje pačioje dėžutėje, pažymėkite jas. Kaupkite dygimo ir augimo stebėjimo duomenis užrašuose, jie gali paversti renkantis auginimo metodus ir priimant sprendimus kitais metais. Apačioje prisegtą failą galite naudoti kaip užrašų šabloną.
Laistymas
Jei substratas buvo tinkamai sudrėkintas, polietileno danga paprastai padeda išsaugoti drėgmę ir sėjinukų nereikia laistyti kol uždengti. Jei toks poreikis yra, pasirūpinkite, kad vanduo būtų ne vėsesnis nei 23-24 laipsniai ir kaip minėta anksčiau, geriau naudokite purkštuką. Kai sėklos sudygsta ir daigeliai pradeda augti, laikas pašalinti dangą ir pasirūpinti drėkinimu. Liekite tiek, kad dirva būtų šlapia, kita kartą laistykite kai ji būna beveik sausa. Jokiu būdu nelaukite kol daigeliai nuleips nuo vandens trūkumo. Pirmomis dienomis vis dar patartina naudoti purkštuką, o ne tiesioginę srovę, kad nepažeistumėte ūglių.
Tręšimas
Pirmieji pomidoro daigo lapai vadinami „netikraisiais“, juose sukaupta energija sėkloms, todėl tręšimas kol kas nereikalingas. Paprastai pomidorai turi du netikruosius lapelius, bet yra veislių ir su trimis. Kelios dienos po išdygimo, metas pradėti maitinti sėjinukus nestipriu (25% nuo įprastos normos) tirpalu. Netrukus išvysite ir plunksniškus tikruosius pomidorų lapus. Tręškite vieną kartą per savaitę.
Išskyrimas
Kai daigai užaugina 2-4 tikruosius lapus, metas juos išskirstyti į atskirus 5-10 centimetrų skersmens vazonėlius. Šioje stadijoje taip pat rekomenduojama naudoti substratą be organinių priemaišų, bet tai jau nebėra taip kritiška, kaip sėkloms. Pomidorų sodinukai labai trapūs, elkitės atsargiai! Jei įmanoma, stenkitės imti juos už lapų, ne stiebo. Pažeidus lapą, jis arba atsigaus arba išaugs kitas. Pažeistas stiebas nesugebės tinkamai aprūpinti viso augalo. Daigų išrovimui naudokite šaukštą ar nedidelį kastuvėlį, pakišdami įrankį kuo giliau po šaknimis. Jei du daigeliai išaugo labai arti vienas šalia kito, vieną (kuris atrodo silpnesnis) geriau tiesiog paaukokite ir nugnybkite, nebandykite išskirti šaknų. Negailestingai išrinkite sveikiausiai atrodančius, stipriausius pomidorus. Į naująją talpą sodinkite giliai, taip kad netikrieji lapai atsidurtu prie pat substrato paviršiaus. Tuomet pomidoras išleis daugiau šaknų, vadinasi pasisavins ir daugiau vandens bei maistinių medžiagų. Persodintus augalus tręškite ir laistykite taip pat, tik jiems augant pareguliuokite šviesų aukštį, jos turėtų būti apie 7-10 cm virš lapų. Kai kurie augintojai pataria kartą dienoje švelniai perbraukti daigų viršūnes ranka, paglostyti. Tai skatina lapų augimą ir mažina stiebo tįsimą.
Grūdinimas
Šitaip prižiūrimi pomidorai stiebsis tiesiog akyse. Tačiau lepūnėliai nebus prisitaikę prie tiesioginės saulės šviesos, temperatūrų kaitos ar vėjų. Todėl, jei ketinate pomidorus auginti šiltnamyje ir ypač lauke, 10-14 dienų prieš persodinant į nuolatinę vietą, pradėkite pratinti augalus prie sąlygų pasikeitimo. Bent kelioms valandoms per dieną, išneškite juos į lauką ar šiltnamį, pamažu ilginkite šį periodą. Pradžiai parinkite nedidelį šešėlį ir užuovėją, laikui bėgant sunkinkite sąlygas. Galiausiai, jei naktį nėra šalnų, palikite augalus visą parą.
Trumpas apibendrinimas
-
Sėjimui naudokite gerai sudrėkintą durpių ir perlito ar vermikulito mišinį be dirvožemio priemaišų;
-
Sėkite 8 savaites prieš planuojamą sodinimą į nuolatinę auginimo vietą. Šis punktas negalioja, jei pomidorus auginsite namuose;
-
Pasėtas sėklas uždenkite polietilenu, palikite vėdinimo angas;
-
Užtikrinkite 21-26 laipsnių šilumą;
-
Vos tik sėkloms sudygus, nuimkite dangą ir parūpinkite 16 valandų apšvietimą;
-
Palaikykite substratą vidutiniškai drėgną, tręškite kartą per savaitę silpnu tirpalu;
-
Persodinkite sėjinukus, kai šie išaugina 2-4 tikruosius lapus;
-
Pratinkite lepūnėlius prie atšiauresnių sąlygų;
-
Sodinkite pomidorus į nuolatinę auginimo vietą;